krajne.sk | Informačný portál obce


MENU OBEC


Vystúpenie starostu na SNEME ZMOSu

Obec Krajné sa rozkladá v juhovýchodnom cípe Myjavskej pahorkatiny, Čachtických vrchov, neďaleko úpätia Malých Karpát v doline tokov Jablonka, Korytárka a je obkolesená CHKO Malých Karpát CHKO Bielych Karpát. Je to prekrásna časť Slovenska, čo má svoje výhody, ale aj nevýhody.
Sme obcou s počtom obyvateľov blížiacej sa k hranici 1700, ktorá pozostáva z 6 miestnych častí, s 39 menšími osadami zvanými kopanice, so sieťou zhruba 130 km miestnych komunikácií, piatich samostatných vodovodov s vodnými zdrojmi, čističkou odpadových vôd, ZŠ, MŠ, zdravotným strediskom, s množstvom chát, chalúp a rôznych rekreačných zariadení.
Podobne ako moji kolegovia - starostovia iných obcí, aj ja spolu so spolupracovníkmi sa borím so všeobecne známymi problémami obce, pričom niektoré sa nám riešiť darí, iné menej úspešne. Z množstva problémov by som v dnešnom mojom vystúpení chcel poukázať aspoň na problém pitnej vody a ČOV, kde nám platná legislatíva zväzuje ruky a neumožňuje sa ani uchádzať o granty z eurofondov pre tak životne dôležité oblasti, ktoré nám ale napriek tomu ukladá zákon o obecnom zriadení a niektoré odborné zákony. Táto doména patrí, ak sa nemýlim 8 vodárenskym spoločnostiam. Neviem si dnes predstaviť akým spôsobom dokážeme bez finančných prostriedkov naplniť literu platných zákonov.
Ale dovoľte, aby som pri tomto probléme ponechal otázniky visieť vo vzduchu s vierou v to, že zákonodarca si je vedomý sumáru následkov a dôsledkov, ktoré sa už hlásia a pokračoval vo vystúpení s tým, že sa v krátkosti dotknem problému odpadu a najmä jeho legislatívnej časti, ktorá vznikla po takzvanej veľkej novelizácii zákona o odpadoch č. 223/2001 Z.z. z mesiaca február 2004. Táto novelizácia sa iste dotkla všetkých obcí, ale dôvodom prečo sa chcem k tomu vyjadriť aj ja je ten, že našu obec považujem v oblasti nakladania s odpadom za zodpovednú, ktorá sa odpadu venuje intenzívne a dlhodobo. Naša obec, Krajné, je zakladateľom Združenia obcí pre separovaný zber Javorina - Bezovec, n. o., ktoré spoločne realizuje separovaný zber už od roku 1996. Toto uvádzam nie náhodou a ak som v úvode spomínal aj prekrásnu prírodu, tak pre jej ochranu ako aj pre zachovanie našej budúcej generácie, je zodpovedný prístup pri nakladaní s odpadom neodmysliteľný.
Je samozrejmé, že povinnosti, ktoré vyplývajú pri nakladaní s odpadom našej obce a občanov sa s väčším, či menším úspechom snažíme plniť a to aj napriek tomu, že je to čím ďalej náročnejšie, ale aj drahšie. A osobne si myslím, že pri tak zložitom probléme ako je odpadové hospodárstvo, by obciam mala byť nápomocná aj efektívna legislatíva, ktorá by nebola zameraná len na kontrolu a reštrikcie, ale aj pri realizácii efektívneho nakladania s odpadom.
Žiaľ, posledná už spomínaná novelizácia je skôr opakom a niektorými paragrafovými zmenami obciam nielenže nepomôže, ale skôr poškodí. Týka sa to predovšetkým novelizácií, ktoré zamedzuje zdvojeniu platby za odpad pre vlastníkov nehnuteľností s trvalým a prechodným bydliskom. Najviac sa to dotkne obcí, ktoré vo svojom katastrálnom území majú väčší počet chát, chalúp, záhrad a podobných zariadení a tiež novelizácie, ktorá vymedzuje povinnosť preukazovania prítomnosti držiteľov odpadu v nehnuteľnosti počas dlhšieho obdobia ako 90 dní.
Uvedené zmeny v legislatíve nakladania s odpadom obciam výrazne zvýšia náklady za odpad vyprodukovaný držiteľmi odpadu v nehnuteľnostiach, slúžiacich na prechodný krátkodobý pobyt (chaty, chalupy) a čo je možné očakávať aj výraznejšiu tvorbu divokých skládok tvoreniu práve odpadom z chát, chalúp, záhrad a iných zariadení. Naši občania množstvový zber odpadu (žetónový) využívajú už takmer 10 rokov a je dostatočne motivujúcim pre účinný separovaný zber. Nebolo by spravodlivé, ak by ich snahu eliminoval nevhodný zákon. Neviem si tiež dobre predstaviť ako starosta s celkovým počtom 3 pracovníkov (i keď to nie je náš prípad) na obecnom úrade dokáže skontrolovať pobyt držiteľov odpadu napr. v 160 chatách, 30 chalupách a 80 záhradách.
Novelizácia zákona č. 223/2001 Z.z. o odpadoch v tomto smere bola nešťastná a som presvedčený, že vážne výhrady k uvedeným paragrafovým zmenám majú aj viacerí moji kolegovia.
Preto by som na záver chcel, okrem upozornenia na túto problémovú časť novelizovaného zákona aj požiadať kompetentné ministerstvá, aby prehodnotili túto novelizáciu a v budúcnosti pri ďalších novelizáciách zvážili všetky okolnosti a dopady tak, aby legislatíva nebola len samoúčelná, ale aj efektívna.
Za Vašu pozornosť Vám ďakujem a prajem všetkým účastníkom Snemu efektívne rokovanie.

Ing. Vladislav Šuster, starosta obce


ELEKTRONICKÁ POŠTA

NA FACEBOOKU

INTERAKTÍVNA MAPA
Interaktívna Google mapa
PROJEKTY PODPORENÉ EU
Projekty podporené EU